آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

این مقاله آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم می باشد. قسمت اول و قسمت دوم را در اینجا ببینید.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

چیدمان

مهمترین بخش در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم چیدمان قطعات الکترونیکی است. بهتر است بگویم برای انجام یک طراحی حرفه ای چیدمان صحیح قطعات 90% کار را به خود اختصاص می دهد ولی مسیرکشی (Routing) تنها 10% زمان می طلبد. چیدمان خوب قطعات لایوت، بهترین بازدهی الکتریکی را در پی دارد. و جایگذاری نامناسب، خروجی موردنظر را نخواهد داشت. بنابراین در جایگذاری یا چیدمان بسیار دقت کنید.

چیدمان مناسب مهمترین بحث آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

افراد هنگامی که شروع به قسمت آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم می کنند علاقه دارند که چیدمان همه قطعات را به روشی که تصور می کنند بهترین position روی برد است، با هم انجام دهند؛ همه قطعات به یکباره!! در حالیکه این روش فقط می تواند برای مدارهای کوچک جواب دهد.

وقتی که چندین مدار پیچیده دارید که هر کدام صدها کامپوننت و چندین بلوک دارند، امیدوار نباشید که این روش موثر باشد. اگر پس از اینکه جایگاه همه کامپوننت ها را فیکس کردید سپس Tracking را شروع کنید، طراحی بسیار برایتان ساده و جذاب خواهد بود. تا جایی که امکان دارد بین کامپوننت ها فضای خالی باقی نگذارید تا ابعاد بردتان زیاد نشود.

یک بردی که قطعات آن با فاصله های زیاد چیده شده اند و هزاران Track و Via دارد که بصورت مورب از روی هم عبور کرده اند، نشانه ی طراحی یک طراح بی تجربه است. این برد ممکن است تا حدی خواسته شما را برآورده کند اما جدای از هزینه های بالای تولید برد، خروجی مناسب و مدنظرتان را هرگز محقق نخواهد کرد.

روش درست به این صورت است که ابتدا شماتیک را آنالیز و تحلیل کنید و مشخص کنید که کدام یک از قسمتهای مدار می تواند به بلوک های کوچکتر شکسته شود. اغلب اینکار بسیار ساده و راحت است. برای مثال اگر مدار شماتیک دارای یک فیلتر Active می باشد، این فیلتر معمولا یک سیگنال ورودی و یک سیگنال خروجی دارد؛ و همچنین تعداد زیادی کامپوننت دیگر که همگی در یک لوکیشن قرار گرفته اند.

بنابراین باید در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم این مهارت را داشته باشید که تمامی این کامپوننت ها را طوری در کنار هم بچینید که علاوه بر اشغال کمترین فضای ممکن، الزامات الکتریکی مدار را هم برآورده سازد.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم

حالا نیاز به پارتیشن بندی برد دارید که باید در آن قسمتهای حساس الکتریکی را جدا کنید. یک مثال مهم در این زمینه، مدارهایی هستند که در آنها ترکیبی از آنالوگ و دیجیتال استفاده شده است. قسمتهای دیجیتال و آنالوگ نه تنها باید بصورت الکتریکی از هم ایزوله باشند، بلکه باید از لحاظ فیزیکی هم از هم جدا باشند. مثال دیگری در این زمینه، مدارات High Frequency و مدارات High Current می باشند؛ این مدارات نیز نباید با مدارات حساس Low Frequency و Low Current ترکیب شوند.

در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم به عنوان یک قاعده کلی این اصل را رعایت کنید: کامپوننت ها باید بطور مرتبی در کنار هم چیده شوند. پارامترهای الکتریکی باید همیشه بالاترین اولویت را در چینش کامپوننت ها داشته باشند.
تقارن و آراستگی در طراحی برد مدار چاپی PCB مهم است و از نظر زیبایی شناختی در نگاه اول حس خوبی منتقل می کند. اگر چند بلوک یکسان و مشابه یکدیگر دارید سعی کنید چینش همه شبیه به هم باشد.

اگر چیدمان برد را عاقلانه و بر اساس تحلیل و آنالیز مدار انجام دهید 90% طراحی برد انجام شده است. 10% باقیمانده شامل Tracking بین کامپوننت ها می باشد. اغراق آمیز نخواهد بود اگر بگویم با یک چیدمان خوب تقریبا کار طراحی برد تمام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *