مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی یکی از راههای خروج از وابستگی به محصولات خارجی و رسیدن به محصولات پیشرفته می باشد که با استفاده از خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی می توان به دانش فنی شرکت های بزرگ دنیا دست یافت. امروزه کشورهای در حال توسعه برای داشتن تکنولوژی نو، استفاده از خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی را برای کوتاه کردن مسیر پیشرفت انتخاب نموده اند.

با کمک خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و با پیشرفت علم و تکنولوژی، شرکت ها و مجموعه ها در حوزه های مختلف در تلاش هستند تا با دستیابی به دانش فنی شرکت های بزرگ دنیا، با تولید محصولات جدیدتر و به روزتر با هدف افزایش رضایت مشتریان خود، فضای رقابتی بازار داخل و خارج از کشور خود را در دست گرفته و بتوانند محصول خود را با کیفیت بالاتری در سطح دنیا عرضه نمایند.

با نگاه به پیرامون خود در محل زندگی، محیط کار، لوازم، ابزار، خودرو، امکاناتی که جهت رفاه در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم به خوبی به این مهم پی می بریم که دنیای الکترونیک و دیجیتال با صنایع مختلف آمیخته شده و به شدت نیاز به آن ها حس می شود به طوری که امروزه نقش جدایی ناپذیری در زندگی روزمره انسان ایفا می کنند. و نقش پررنگ شرکت مهندسی معکوس الکترونیک در دستیابی به دانش و اطلاعات فنی روز دنیا به خوبی نمایان می شود.

شرکت مهندسی معکوس الکترونیک با آنالیز دقیق مدار الکترونیک و قطعات موجود بر روی برد مدار چاپی و نیز بررسی ورودی ها و خروجی های برد PCB، یک نمونه جدید طراحی و تولید می کند.

درچه شرایطی از مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی استفاده می کنیم؟

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - شرکت مهندسی معکوس الکترونیک
مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی زمانی کاربرد دارد که یک برد الکترونیکی موجود است و می خواهیم یک برد دیگر شبیه آن را تولید کنیم و هیچگونه دسترسی به طراح و طرح اولیه نداریم. عواملی نظیر تحریم و مشکلات در واردات باعث بروز مشکلاتی می شوند که شرکت مهندسی معکوس الکترونیک در بسیاری از موارد با ارائه خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و تولید در داخل این تهدید را به فرصت تبدیل کند.

به کمک مهندسی معکوس می توان به تکنولوژی ساخت انواع بردهای الکترونیکی و اطلاعات طراحی و همچنین تعمیر و نگهداری دستگاه ها دست پیدا کرد. از طرفی می توان با ساخت و تولید بردهای یدکی و جایگزین کردن در خطوط تولید، فاصله زمانی ناشی از خرابی دستگاهها را کاهش داد و در نتیجه از از کار افتادن خط تولید جلوگیری کرد.

شرکت مهندسی معکوس الکترونیک با در اختیار گرفتن تکنولوژی طراحی و ساخت بردهای الکترونیکی سبب آشنایی با طراحی های شرکتهای بزرگ دنیا می شود و این امر باعث می شود تا نسبت به طراحی های مختلف دید متفاوتی کسب کرده و بتوان از این تجربه و اطلاعات در طراحی های داخلی استفاده نمود.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی برای اهدافی مثل تعمیر تجهیزات، قطعاتی که مستند سازی آنها موجود نیست، ترکیب چند عدد برد، مستند سازی ضعیف و کامل نبودن اطلاعات برد و برای شناسایی قطعات بلااستفاده و… مفید است. مهندسی معکوس PCB راهکاری است که در موارد زیادی کاربرد دارد. مواردی از جمله:

قدیمی بودن بردهای الکترونیکی و عدم تولید آنها توسط سازنده برد

در  مواردی دستگاهی که دارای برد الکترونیکی است پس از گذشت سالها از تولید، نیاز به تعمیر اساسی پیدا می کند که با توجه به تغییرات تکنولوژی و نیز عدم تولید قطعات توسط سازنده، نیاز است تا قسمتی از برد الکترونیکی باز طراحی یا به صورت کامل مهندسی معکوس شود تا از صرف هزینه برای خرید سیستم جدید جلوگیری گردد.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و عدم دسترسی به طرح pcb یا طراح مدار آن

گاهی یک برد الکترونیکی قدیمی نیست؛ اما مشکلاتی از قبیل موارد زیر وجود دارد:

 • دانش فنی طراحی و ساخت آن به دلایلی در کشور وجود ندارد.
 • طراح و سازنده خارجی به دلایلی چون تحریم بین المللی از ارائه خدمات سرباز می زند.

در این گونه موارد، خدمات شرکت مهندسی معکوس الکترونیک کمک شایانی به صاحبان صنایع می کند تا با یک بار صرف هزینه مناسب، نیاز خود را مرتفع نمایند. در کنار مهارت بالایی که برای مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی لازم است، دقت بالا، دانش الکترونیکی و قدرت آنالیز مدارهای الکترونیکی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و هزینه بالای ملاحظات طراحی و مقرون به صرفه نبودن برای بسیاری از صنایع

همان گونه که در بالا اشاره شد، طراحی برد الکترونیکی در مواردی یک راهکار مناسب است. با این حال، با توجه به ماهیت زمانبر بودن فرآیند طراحی، هزینه های بالا و نیاز به دانش فنی کافی، می تواند باعث شود تا راهکاری جایگزین پذیرفته شود. مهندسی معکوس pcb در بسیاری از موارد این راهکار جایگزین خواهد بود.

گروه مهندسی جینار الکترونیک با بیش از 10 سال سابقه در امر ارائه خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و با داشتن تیمی مجرب و استفاده ار تکنولوژی روز دنیا می تواند مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی را با دقت 100 درصد انجام دهد. و به عنوان یک شرکت مهندسی معکوس الکترونیک قادر است پروژه های الکترونیکی در صنایع مختلف را بازسازی، طراحی و تولید نماید که تاکنون پروژه های مهندسی معکوس موفقیت آمیز فراوانی را به اتمام رسانده است.

مراحل اجرایی مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی :

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - شرکت مهندسی معکوس الکترونیک
مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

بررسی اولیه و شناسایی قطعات:

پس از تحویل برد نمونه از کارفرما، لازم است شرکت مهندسی معکوس الکترونیک بررسی های اولیه را توسط تیم مهندسی بر روی برد الکترونیکی صورت دهد و تمامی جزئیات در نظر گرفته شود. این جزئیات شامل امکان سنجی، تخمین لایه های بردهای چند لایه، بررسی دقیق تمامی قطعات (قطعات خاص، آی سی های برنامه پذیر، بررسی قفل بودن یا نبودن آی سی های برنامه پذیر)، تهیه لیست قطعات BOM، برنامه ریزی جهت زمان بندی و مدیریت پروژه می باشد.

پس از بررسی های اولیه به شناسایی دقیق قطعات پرداخته می شود. هر قطعه دارای پارت نامبر منحصر به فردی است که از طریق آن می توان به اطلاعات فنی آن قطعه دسترسی پیدا کرد. شناسایی قطعات و پیدا کردن پارت نامبر دقیق قطعات، کار حساسی است که نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد. کوچکترین اشتباه در شناسایی قطعات می تواند خسارات مالی و زمانی را به همراه داشته و حتی ممکن است در روند مهندسی معکوس اختلال بوجود آورد.

گاهی ممکن است قطعات داخل برد به دلیل قدیمی بودن و اینکه تولید آن توسط کمپانی سازنده متوقف شده باشد یا به هر دلیلی در بازار داخل و خارج موجود نباشد در این صورت باید با توجه به مشخصات فنی آن، قطعه ای جایگزین برای آن درنظر گرفت که مشخصات فنی آن دقیقا مطابق با قطعه اصلی باشد. برای این کار نیز تخصص، مهارت و تجربه بالایی لازم است. کیفیت و اصل بودن قطعات در کیفیت و طول عمر محصول نهایی بسیار تاثیر گذار است لذا می بایست قطعات اصل و با کیفیت از تامین کننده های اصلی تهیه شوند.

ساخت نمونه ی PCB :

پس از انجام بررسی های اولیه و شناسایی قطعات، جهت استخراخ نقشه مدار اقدام می شود. فایل PCB استخراج شده نقطه به نقطه با برد اصلی مقایسه می شود در صورت تایید نهایی جهت طراحی شماتیک اقدام می شود. طراحی فایل شماتیک باید مطابق با استاندارد باشد زیرا در تحلیل، راه اندازی و عیب یابی به شدت مورد نیاز بوده و کوچکترین اشتباهی سبب گمراهی و از دست رفتن زمان می شود. در نهایت جهت نمونه سازی فایل PCB اقدام می شود.

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی - شرکت مهندسی معکوس الکترونیک
مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی

خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی ما عبارتند از:

 • مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی و طراحی برد الکترونیکی دقیقا مشابه نمونه اصلی
 • طراحی و مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی چند لایه
 • طراحی و مهندسی معکوس تجهیزات نظامی
 • طراحی و مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی مهندسی پزشکی
 • ادغام کردن چند برد در یک برد مدار چاپی PCB
 • تغییر بردهای طراحی شده DIP به صورت SMD
 • کوچک کردن مساحت برد الکترونیکی PCB به درخواست مشتری
 • تغییر طراحی برد الکترونیکی ( برد مدار چاپی PCB ) یکرو یا دورو بصورت PCB چند لایه – مولتی لایر
 • استخراج دانش فنی و تحلیل مدار
 • تبدیل فایل های PDF و GERBER به PCB
 • خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی انواع مدارات آنالوگ و دیجیتال
 • خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی انواع مبدلها (ترانسدیوسر، کانورتر، اینورتر، مبنع تغذیه، آمپلی فایر، بردهای سوئیچینگ)
 • خدمات مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی مدارات چند برابر کننده
 • ارائه لیست قطعات – BOM – با پارت نامبر کامل و دقیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *