• خانه
  • برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

امروزه با پیشرفت روز افزون تجهیزات و الکترونیکی شدن زندگی، بکارگیری سیستم های یکپارچه رونق زیادی یافته است. به گونه ای که در اکثر دستگاههای جدید از این سیستمها استفاده می شود. با توجه به این موضوع اکثر سیستم های ترمز ABS و GPS و شرکت ها و کارخانجات الکترونیکی به سمت این سیستم های الکترونیکی روی آورده اند. که این خود باعث ایجاد یک رقابت در بین تولیدکنندگان پردازنده های سرعت بالا شده است.

میکروکنترلر یک مدار مجتمع یا چیپ الکترونیکی (IC) است که دارای CPU, RAM, ROM و تعدادی ورودی خروجی قابل برنامه ریزی است. میکروکنترلرها در واقع یک میکروکامپیوتر هستند که برای مصارف خاصی برنامه ریزی می شوند. میکروکنترلرها در انواع مختلف و برای مصارف متنوعی تولید می شوند.

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM
برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

چرا میکروکنترلر آرم ؟

میکروکنترلرها به عنوان یک ابزار قدرتمند نزد مهندسین برق و کامپیوتر شناخته شده اند. و در این میان میکروکنترلر آرم از جمله معروفترین و پرکاربردترین میکروکنترلرهای موجود در بازار می باشد. تنوع میکروکنترلر آرم به مهندس طراح این امکان را میدهد که برای برنامه نویسی میکروکنترلر آرم هر پروژه، از بهینه آن استفاده نماید.

میکروکنترلر آرم دارای سیستم پردازش ۳۲ بیتی با سرعت پردازش چند مگاهرتز تا چند صد مگا هرتز می باشد. سرعت بالا، قیمت ارزان و حجم کم این پردازنده ها باعث شد که اکثر تولیدکنندگان میکروکنترلرها و پروسسورها مانند ATMEL PHILIPS, و… آن را در لیست محصولات خود قرار دهند. حجم کم پردازنده های ARM باعث شده که اکثر فضای داخلی میکروکنترلرها برای تجهیزات جانبی مانند DAC ، Serial, LAN, USB, ADC و … بکار گرفته شود. هسته داخلی میکروکنترلر آرم در کارخانجات مختلف یکی است بنابراین برنامه نوشته شده برای یک سری از میکروکنترلرها را می توان برای سری دیگر نیز استفاده کرد.

اهمیت انتخاب مناسب زبان برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

انتخاب یک زبان برنامه نویسی میکروکنترلر نامناسب در بهترین حالت باعث طولانی شدن زمان اجرای پروژه و در بدترین حالت موجب شکست آن خواهد شد. اینکه شما از چه زبانی برای توسعه نرم افزار خود استفاده می کنید به موارد مختلفی وابسته است. مواردی مانند :

  • نوع نرم افزار
  • بازدهی مورد نیاز
  • کتابخانه های مورد نیاز و آماده در زبان برنامه نویسی میکروکنترلر ARM
  • سرعت توسعه
  • میزان مهارت تیم توسعه نرم افزار
  • امکان پشتیبانی در آینده
  • و…

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM مبتنی بر معماری رایانه کم‌دستور یا ریسک (RISC) است، اما بر اساس الزامات سیستم‌های تعبیه شده، برخی از اصلاحات نیز در معماری RISC انجام می‌شود. پردازنده‌های ARM معماری نوع انتقال داده (Load-Store) را دنبال می‌کنند که پردازش داده‌ها فقط بر روی محتویات ثبات‌ها یا رجیسترها انجام می‌شود و نه مستقیماً روی حافظه. دستورالعمل پردازش داده‌ها در رجیسترها با دسترسی به حافظه متفاوت است.

برنامه نویسی میکروکنترلر ARM
برنامه نویسی میکروکنترلر ARM

شرکت مهندسی جینار الکترونیک با چندین سال سابقه برنامه نویسی میکروکنترلر ARM ، با هدف طراحی سیستم های میکروکنترلری و بر اساس آخرین دانش روز دنیا کار خود را آغاز کرده است . هدف ما ارائه ی راهکارهای نرم افزاری و سخت افزاری در زمینه ی سیستم های برنامه نویسی میکروکنترلر ARM می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *