کراس تاک چیست

کراس تاک چیست

کراس تاک (کراس تالک – هم شنوایی ) مسئله ای نیست که طراحان pcb با آن غریبه باشند– کراس تاک یا برهم گفتاری یا هم شنوایی – Crosstalk – اما کراس تاک چیست ؟

کراس تاک چیست ؟

به هر نوع سیگنال ناخواسته ای که بین کانالهای ارتباطی یا Traceهای یک pcb قرار بگیرد، کراس تالک یا کراس تاک می گویند. به عبارت دیگر کراس تالک زمانی رخ می دهد که سیگنال یک Trace بر سیگنال Trace دیگری اثر بگذارد. سیگنال متجاوز که قوی تر است می تواند Trace قربانی را از برقراری ارتباط صحیح اطلاعات باز دارد و باعث شود که برد pcb بدرستی کار نکند.

علاوه براین Trace قربانی اغلب سعی خواهد کرد اصطلاحا “صدای خود را بلند کند” یا به عبارت دیگر در پاسخ، سیگنال خود را تقویت کرده و مانند Trace متجاوز عمل می کند. از آنجاییکه طراحی مدارات چاپی pcb امری طاقت فرساست، به نفع طراح است که قبل از تولید محصول، تکنیک های کاهش کراس تاک – کراس تالک – را به کار ببندد.

کراس تاک چیست - کراس تالک
کراس تاک چیست

کراس تالک در نزدیکی میدان EMI وجود دارد و به دو صورت ظاهر می شود:

  • کوپلینگ امپدانس مشترک
  • کوپلینگ میدان الکترومغناطیسی

کوپلینگ امپدانس مشترک هنگامی اتفاق می افتد که دو یا چند سیگنال مسیر برگشت مشترک دارند.

اما کوپلینگ میدان الکترومغناطیسی بدلیل اتصال میدان خازنی و یا القایی بین مدارها اتفاق می افتد.

با وجود این واقعیت که Traceهای روی Pcb از لحاظ فیزیکی هیچگونه تماسی با یکدیگر ندارند و اغلب بین Traceها فاصله وجود دارد، Traceهایی که بصورت موازی روی یک لایه یا دو لایه قرار دارند، مستعد ابتلا به کراس تالک هستند. این اتفاق زمانی می افتد که Trace متجاوز به Trace قربانی از طریق یک مکانیسم، کوپل می شود.

نکاتی برای کاهش کراس تالک – کراس تاک

کراس تاک چیست - کراس تالک
کراس تاک چیست
  • برای کاهش کراس تاک – CrossTalk– در pcb، طراحان باید نکات زیر را در طراحی خود لحاظ کنند تا نیاز به طراحی مجدد pcb از بین برود.
  • لایه های pcb را طوری تنظیم کنید که سیگنالها به جای اینکه به موازات یکدیگر باشند بصورت متقاطع از یکدیگر عبور کنند. این امر کوپلینگ بوردساید را از بین می برد.
  • با قرار دادن پلن زمین بین لایه های سیگنال مجاور فاصله بین لایه های سیگنال را افزایش دهید. پلن زمین علاوه بر ایجاد فاصله بین دو لایه سیگنال، یک ولتاژ رفرنس نیز برای سیگنالها ایجاد می کند.
  • فاصله بین دو Trace سه برابر عرض Trace باشد.
  • حاشیه نویز موجود را کاهش دهید.
  • تعداد Traceهای متجاوز را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *