آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم برای هر کسی که در حوزه طراحی الکترونیک فعالیت می کند امری لازم و ضروری است. این مقاله اولین قسمت از آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم می باشد برای دیدن قسمت دوم، قسمت سوم، قسمت چهارم و قسمت پنجم به اینجا مراجعه فرمایید.

مقدمه آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

طراحی شماتیک مدار الکترونیکی را تمام کرده اید، شاید حتی یک نمونه رومیزی از آن بسته باشید، و حالا زمان آن فرا رسیده است که آن را به یک PCB خوب تبدیل کنید. برای بعضی از طراحان، طراحی PCB یک تجربه ساده است. اما برای افراد زیادی پروسه طراحی برد مدار چاپی PCB و Lay Out یک PCB می تواند کار بسیار دشواری باشد. حتی امروزه طراحان شماتیک باتجربه ی فراوانی وجود دارند که در مورد طراحی برد مدار چاپی PCB اطلاعات خیلی کمی دارند و طراحی هایشان را به دست یک کارشناس حوزه طراحی PCB می سپارند.

آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم
آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

کمپانی های زیادی دپارتمانهای طراحی برد مدار چاپی PCB مربوط به خودشان را دارند. و یا حتی دوره های مختلف آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم را برای طراحان خود برگزار می کنند. این اصلا عجیب نیست زیرا پروسه طراحی PCB حجم بالایی از دانش و استعداد را می طلبد تا بتوان صدها قطعه (component) و هزاران track را درون یک PCB بگونه ای قرار داد که کلیه الزامات و انتظارات الکتریکی و فیزیکی را برآورده کند.

آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

طراحی برد مدار چاپی PCB مناسب، اغلب بخش مجتمع پروسه طراحی است. در شمار زیادی از طراحی ها (دیجیتال سرعت بالا، آنالوگ Low Level، و مدارات RF) طراحی نامناسب PCB، ممکن است خروجی و عملکرد موردنظر طراحی مدار شماتیک را برآورده نکند. این نکته باید همواره مدنظر باشد که Trackهای یک PCB درست مانند کلیه اجزای مدار، دارای خاصیت مقاومتی، سلفی، و خازنی می باشند و ممکن است در خروجی نهایی مدار اختلال ایجاد کرده و باعث شوند که خروجی مطلوبتان را نداشته باشید.

در این مقاله و مقالاتی که در ادامه نوشته شده، تلاش بر این است که آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم به زبان ساده در اختیار شما قرار داده شود. و تلاش بر این است توصیه های مفیدی ارائه شود تا چطور یک طراحی برد مدار چاپی PCB خوب و کارآمد داشته باشید.

استانداردهای طراحی برد مدار چاپی PCB

نکته مهمی که در مورد آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم باید مدنظر داشته باشید بکار بردن استانداردهای لازم در طراحی برد الکترونیکی است. استانداردهای صنعتی زیادی تقریبا برای هر جنبه از طراحی برد مدار چاپی PCB وجود دارند. این استانداردها تحت عنوان IPC شناخته شده هستند. استانداردی که برای همه موارد مربوط به طراحی، تولید، تست، و هر چیز دیگر مربوط به PCB نیاز دارید IPC-2221 می باشد.
این استاندارد جایگزین استاندارد قدیمی IPC-D-275 می باشد که برای حدود نیم قرن استفاده می شد.
برخی کشورها استانداردهای متنوعی مربوط به خودشان دارند. اما استانداردهای IPC در همه جای جهان به عنوان استاندارد صنعتی پذیرفته شده اند.

نکات طراحی پی سی بی با آلتیوم

آموزش طراحی برد مدار چاپی به کمک نرم افزار altium designer
آموزش طراحی برد مدار چاپی به کمک نرم افزار altium designer

در اولین جلسه از آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم برخی از نکات طراحی شماتیک مدار با نرم افزار آلتیوم یا همان پروتل آمده است. البته این نکات در هر نرم افزار دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مدار شماتیک
قبل از اینکه آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم شروع کنید، باید یک طرح کامل و دقیق از مدارتان داشته باشید. بسیاری از مردم مستقیما به طراحی برد مدار چاپی PCB می پرند!! در حدی که فقط مداری در سر دارند، بدون اینکه حتی شماتیکی روی یک تکه کاغذ کشیده باشند. این برای شروع طراحی برد مدار چاپی PCB کافی نیست.

اگر شماتیک شما مرتب و دقیق طراحی شده باشد، کار طراحی برد مدار چاپی PCB بسیار ساده خواهد بود. مثلا باید سیگنالهای ورودی و خروجی بطور واضح مشخص شده باشند یا خازنهای بای پس کنار کامپوننت های مربوطه قرار گرقته باشند.

نوشته های کوچک در هر شماتیک به طراحی بهتر PCB کمک شایانی می کند. برای مثال جمله ی “این پین باید با سیگنال زمین محافظت شود.” به طراح برد مدار چاپی PCB کمک می کند که هنگام طراحی چه احتیاط هایی را باید در نظرداشته باشد. حتی اگر طراح مدار شماتیک و طراح PCB خودتان باشید.

این نوشته ها علاوه بر اینکه هنگام طراحی برد مدار چاپی PCB به یک طراحی خوب کمک می کنند، برای افرادی که طرح شماتیک شما را بازبینی می کنند، نیز مفید می باشند. شماتیک باید طوری کشیده شود که کاملا برای طراح PCB قابل فهم باشد.

چک لیست کلی برای شروع آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم

برخی از نکاتی که باید رعایت کنید در زیر لیست شده است:

• کامپوننت ها را بلوک بلوک از هم جدا کنید.
• مسیرهای مهم و حساس مدار را مشخص کنید و اول از همه آنها را مسیرکشی کنید.
• بیرون از برد، چیدمان هر بلوک را جداگانه انجام دهید.
• بلوک های کامل شده را به محلی که روی فیبر در نظر گرفته اید، انتقال دهید.
• سیگنالهای باقیمانده و اتصالات پاوری بین بلوک ها را مسیرکشی کنید.
• همه بلوک ها را روی برد، مطابق با چیدمان موردنظرتان منظم کنید.
• Design Rule Check (DRC) برد را انجام دهید.
• از شخص دیگری بخواهید که طراحی تان را یکبار دیگر چک کند.

این چک لیست یک راهنمای عمومی برای طراحی برد مدار چاپی است و لازم است برای یک طراحی حرفه ای این نکات را رعایت کنید.

برای آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم از پکیج آموزشی ما دیدن فرمایید. در پکیج آموزشی مبتدی نکات طراحی برد مدار چاپی PCB از صفر تا 100 بصورت کامل آموزش داده شده است.

آموزش طراحی پی سی بی با آلتیوم – مبتدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *