• خانه
  • تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB یکی از مراحل ساخت PCB می باشد.

هدف تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB به این دلیل انجام می شود که بردهای تولید شده و اتصالات بین قطعات و پایه ها در تمام لایه ها دقیقا منطبق بر خواسته مشتری باشد. با این روش از مشکلاتی که ممکن است در طول مراحل ساخت PCB بوجود آمده باشد، جلوگیری می شود. این مشکلات بر اثر اشتباهات انسانی یا غیر انسانی روی برد مدار چاپی به وجود می آید و ممکن است از کنترل چشمی خارج باشد.

البته چون برخی از سازندگان PCB بابت تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB هزینه جداگانه ای می گیرند، لذا بهتر است برای بردهایی که تولید انبوه می شوند این تست صورت بگیرد. لازم به ذکر است که بعضی از تامین کنندگان تحت شرایطی این تست را به رایگان انجام می دهند که برای اطلاع از این دست موارد باید به شرکت مدنظرتان مراجعه کنید.

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB
تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB

نکته ای که وجود دارد در صورتیکه از شرکتی بخواهید که تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB را انجام دهد، تعداد برد مدار چاپی هر چند عدد باشد، تاثیری بر روی هزینه ای که برای تست الکتریکال فقط یک برد الکترونیکی لازم است، ندارد. این مطلب در مورد هزینه چاپ راهنما و چاپ سبز هم صادق است.

تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB برای شناسایی اشتباهات

منظور از اشتباهات انسانی و غیر انسانی چیست؟

اشتباهات انسانی : اگر هنگامیکه طراحی PCB انجام می دهید، الزامات و محدودیتهای تولید و ساخت برد مدار چاپی PCB شرکت سازنده را رعایت نکنید، شرکت سازنده هنگام تولید به مشکل خواهد خورد.

مثلا اگر الزام یک شرکت این باشد که کوچکترین اندازه وایا (via) باید 0.3mm باشد، اگر شما در طرح PCB از via با سایز 0.2mm استفاده کنید، شرکت سازنده نمی تواند برد شما را تولید کند. این الزامات و محدودیت ها برای هر سازنده برد مدار چاپی متفاوت است و شما باید از شرکت سازنده برد مدار چاپی موردنظرتان استعلام بگیرید. تا قبل از شروع مراحل ساخت PCB ، نسبت به انجام تست الکتریکال برد مدار چاپی PCB و نحوه هزینه آن قطعیت ایجاد شود.

اشتباهات غیر انسانی : خطاهای دستگاه های شرکت سازنده که PCB تان را برای تولید سفارش داده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *