• خانه
  • چاپ مارکاژ – چاپ راهنما روی PCB

چاپ مارکاژ – چاپ راهنما روی PCB

چاپ مارکاژ – چاپ راهنما روی PCB

چاپ مارکاژ یا همان چاپ راهنما روی PCB محل قرارگیری قطعات الکترونیک و نقاط تست و شماره فنی، لوگوی شرکت و علائم هشدار روی PCB را مشخص می کند.

چاپ مارکاژ و یا چاپ راهنما PCB اصطلاحاتی است که برای این نوع چاپ به کار میرود که معمولا به روش چاپ سیلک اسکرین بر روی مدارچاپی منتقل می شوند. از رایج ترین رنگهائی که برای این کار استفاده میکنند رنگهای عمدتا سفید و زرد هستند که با توجه به فرایند چاپ مجموعه ای که عمل چاپ را انجام می دهند عمدتا از دو نوع رنگ اپوکسی و یا یو وی استفاده می شود.

چاپ راهنما PCB – چاپ مارکاژ

چاپ راهنما روی PCB به نامهای دیگری نیز مشهور است: سیلک اسکرین ، چاپ مارکاژ ، چاپ سیلک . این مرحله جزو مراحل آخر تولید PCB می باشد که پس از مرحله چاپ سبز یا چاپ سولدر ماسک صورت می گیرد.
معمولا در یک طرف برد PCB از چاپ مارکاژ استفاده می شود. اما گاهی اتفاق می افتد که در دو طرف برد الکترونیکی نیز از آن استفاده شود. اما اگر هزینه اولویت اول باشد می توان فقط در یک طرف فیبر مدار چاپی از چاپ راهنما روی PCB استفاده کرد.

چاپ راهنما pcb - چاپ مارکاژ - چاپ راهنما روی PCB
چاپ مارکاژ – چاپ راهنما روی PCB

برای چاپ مارکاژ از جوهر مخصوصی استفاده می شود. این جوهر معمولا به رنگ سفید و مشکی است. رنگ غیر معمولی مثل زرد روی هزینه و زمان تاثیر خواهد گذاشت. نرم افزارهای طراحی برد مدار چاپی در گذشته امکان انتخاب تعداد محدودی فونت را به طراحان می دادند ولی امروزه امکان استفاده از تعداد فونت های زیادی وجود دارد.

مطابق با استاندارد های IPC باید نشان تولیدکننده و شماره رهگیری محصول حتما روی برد مدار چاپی PCB قید شود تا امکان پیگیری مشکلات احتمالی در آینده وجود داشته باشد. اما جای مشخصی برای آن ها در چاپ راهنما روی PCB در این استاندارد تعیین نشده است.

در مرحله چاپ راهنما PCB ، معمولا این دو نشان در جایی که نسبت به بقیه قسمت های برد تراکم کمتری دارد و جای حساسی نیست گذاشته می شوند؛ ولی اگر جای خاصی برای شما مهم است آن را در یک pcb readme.text برای تولیدکننده برد مدار چاپی معلوم کنید.
چاپ مارکاژ یا چاپ راهنما PCB قبل از پوشش نهایی روی فیبر مدار چاپی زده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *