• خانه
  • چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری – چاپ سولدر – Solder Mask – سولدر ماسک همگی این عبارات به رنگ پوشش روی بردهای الکترونیکی PCB اشاره می کنند که معمولا به رنگ سبز دیده می شود.
چاپ سبز PCB علاوه بر زیبایی و محافظت در برابر اکسید شدن فیبر PCB در برابر انواع مسایل محیطی، باعث جدا شدن اتصال ناخواسته هنگام قلع کاری پایه های نزدیک به هم با هویه ایجاد می شود.

چاپ سبز PCB - چاپ محافظ قلع کاری - چاپ سولدر - Solder Mask - سولدر ماسک
چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

همچنین در وان قلع از اتصالات اضافی و تغییر رنگ فیبر PCB در وان که حرارت زیادی دارد جلوگیری می کند. چاپ محافظ قلع کاری معمولا به رنگ سبز دیده می شود ولی می توان از رنگ های دیگر مانند سفید ، قرمز ، آبی و … هم استفاده کرد. چاپ سبز PCB در تمام مدار بجز PADها یا جاهایی که نیاز به لحیم کاری دارد، اعمال می شود.

کاربردهای چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

  1. محافظت از قسمتهای مسی PCB در مقابل اکسید شدن.
  2. محافظت در برابر اتصالات ناخواسته در هنگام لحیم کاری.

توجه : هنگام طراحی با نرم افزار آلتیوم دیزاینر کل مدار بصورت default دارای لایه Sloder Mask است (بجز PAD و Via)، اما اگر بخواهید چاپ سبز در altium را از حالت default تغییر داده و قسمتی از مدار چاپی چاپ محافظ قلع کاری یا چاپ سبز PCB نخورد، باید از لایه های top solder یا bottom solder استفاده کنید.

چاپ سبز PCB - چاپ محافظ قلع کاری - چاپ سبز در altium
تعریف چاپ سبز در altium

همان طور که در شکل زیر میبینید، غیر از پدها کل مدار، چاپ محافظ اعمال شده است. قسمتهای که چاپ سبز PCB کمرنگ دارند Track ها یا مسیرهای مسی مدار هستند که با چاپ سبز PCB پوشیده شده اند.

چاپ سبز PCB - چاپ محافظ قلع کاری
چاپ سبز PCB – چاپ محافظ قلع کاری

برای بردهای یک لایه باید گزینه “یک رو” رو انتخاب کنید. چون فقط در یک طرف از برد مس وجود دارد، لذا باید فقط یک طرف از برد چاپ محافظ قلع کاری اعمال شود، ولی اگر برد دو لایه یا بیشتر باشد باید هر دو طرف برد، چاپ محافظ قلع کاری اعمال شود.  همانطور که قبلا اشاره شد چاپ محافظ قلع کاری در رنگهای مختلفی ارائه می شود و هنگام سفارش گذاری برد برای ساخت باید مطابق شکل زیر، رنگ آنرا انتخاب کنید:

چاپ سبز PCB - چاپ محافظ قلع کاری
انتخاب رنگ چاپ محافظ قلع کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *