برد مدار چاپی PCB

برد مدار چاپی PCB

برد مدار چاپی PCB – فیبر مدار چاپی (PCB: Printed Circuit Board) شامل مجموعه‌ای از مدارهای الکترونیکی بوده و می‌تواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) یا حتی چند لایه باشد. به‌ طوری‌ که قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، خازن، آی سی و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی بکار می‌رود.

ماده خام تشکیل دهنده فیبر مدار چاپی از متریال‌ های مختلفی مانند فایبر، راجرز، تفلون، فلکسی بل و … ساخته شده و با ضخامت‌های ۰٫۲ تا ۳٫۲ میلی‌متر عرضه می‌گردند. استاندارد جهانی تولید برد مدار چاپی PCB بر اساس استاندارد UL و IPC بوده و جهت طراحی این بردها عموماً از نرم‌افزار Altium Designer یا همان نرم افزار پروتل استفاده می‌گردد. برد مدار چاپی pcb در همهٔ محصولات الکترونیکی حتی ساده‌ترین آن‌ها استفاده می‌شود.

برد مدار چاپی PCB

تمامی مدارهایی که شما در سیستم‌ های خانگی، صنعتی و… می‌ بینید از برد مدار چاپی PCB و قطعات الکترونیکی تشکیل شده‌ اند. برد مدار چاپی pcb ، فیبری است معمولا به ضخامت حدود 1.6 میلیمتر، از جنس مقوای فشرده (فیبر فنلی) که قهوه ای و کرم رنگ بوده و یا از جنس الیاف پشم شیشه (فایبرگلاس) که شیشه ای می باشد و در یک طرف یا هر دو طرف آن، یک لایه مس به صورت ورقه نازک معمولا به ضخامت 35 میکرومتر ( 1OZ ) وجود دارد.

انواع فیبر مدار چاپی

فیبر مدار چاپی فنلیک
از ترکیب لایه های کاغذ در محلول فنل ساخته می شود و رایج ترین نوع فیبر مدار چاپی می باشد .این فیبر مدار چاپی به رنگ زرد پررنگ و یا قهوه ای بوده و به راحتی سوراخ می شود و لایه مس روی آن بر اثر حرارت زیاد هویه، به راحتی جدا می شود. به همین دلیل در دستگاههای حساس و گرانقیمت استفاده نمی شود.

برد مدار چاپی PCB - فیبر مدار چاپی
برد مدار چاپی PCB یکرو

فیبر مدار چاپی XPC-FR1-FR2-FR3 در رده فیبرهای فنولیک قرار می گیرند که در بازار ایران به نام فیبر استخوانی مشهورند و معمولا برای بردهای یکرو استفاده می شوند. قیمت این نوع برد مدار چاپی pcb ارزان بوده و به همین جهت در تولید اغلب دستگاههای تجاری مانند کیت ها و مدارات رادیو و تلویزیون بکار می رود. طریقه ساخت آن به این صورت است که لایه های مقوا را با چسبی به نام فنل, فشرده می کنند. به همین دلیل به آنها فیبر فنلی گفته می شود. معمولا فیبرهای یکرو از جنس فنلیک ساخته می شوند.

فیبر مدار چاپی فایبر گلاس
این برد مدار چاپی pcb سبز رنگ بوده و نسبت به فیبر فنلی محکم تر بوده و به سختی سوراخ می شود، در مقابل حرارت مقاومت خوبی دارد و بیشتر در مدارات ماشین حساب، ویدئو، کامپیوتر و… به کار می رود.

برد مدار چاپی PCB دو رو - فیبر مدار چاپی
برد مدار چاپی PCB دورو

این فیبر مدار چاپی دارای چند نوع مختلف می باشد و از ترکیب فشرده الیاف پشم شیشه در محلول چسب های مختلف مانند اپوکسی ساخته می شود. این نوع فیبر مدار چاپی تحمل حرارت زیاد را داشته و از نظر استحکام نیز مقاوم تر از نوع فنلی می باشد. به علت استحکام زیاد و گران قیمت بودن این فیبر، در دستگاههای گرانقیمت و حساس از آن استفاده می شود.

انواع برد مدار چاپی PCB از نظر چاپ مس

برد مدار چاپی PCB - فیبر مدار چاپی
برد مدار چاپی PCB یکرو

برد مدار چاپی PCB یکرو

این نوع فیبر مدار چاپی بسیار ساده بوده و لایه مس فقط در یک طرف فیبر معمولا لایه Bottom قرار دارد و قطعات در طرف دیگر فیبر (لایه Top) مونتاژ می شوند. این نوع فیبر مدار چاپی از استحکام خوبی در برابر گرما برخوردار نیست و بر اثر گرمای زیاد هویه پدها و Track های روی فیبر براحتی جدا می شوند. معمولا فیبرهای یکرو از جنس فنلیک و ارزان هستند.

برد مدار چاپی PCB دورو

برد مدار چاپی PCB - فیبر مدار چاپی
برد مدار چاپی PCB دو لایه

این فیبر مدار چاپی هم از نوع فنلیک و هم از نوع فایبر گلاس می تواند باشد. در هر دو طرف این فیبر یک لایه نازک از مس پوشیده شده است. قطعات می توانند در لایه Top و یا در هر دو لایه – Top , Bottom – مونتاژ شوند.

برد مدار چاپی PCB چند لایه (مولتی لایر)

برد مدار چاپی PCB - فیبر مدار چاپی
برد مدار چاپی PCB چند لایه

در این نوع فیبر مدار چاپی ، لایه های دیگری هم بین دو لایه Top , Bottom قرار می گیرند. برد مدار چاپی چند لایه – مولتی لایر – به فیبرهای چهار لایه، شش لایه، هشت لایه، ده لایه، دوازده لایه، چهارده لایه و … تقسیم می شوند. در این نوع فیبر مدار چاپی قطعات در دو لایه Top یا Bottom و یا هر دو لایه می توانند مونتاژ شوند. و معمولا لایه های وسط به زمین و تغذیه اختصاص داده می شوند. ترتیب انتخاب لایه ها برای سیگنال یا تغذیه بسیار مهم است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *