• خانه
 • متریال برد مدار چاپی PCB

متریال برد مدار چاپی PCB

متریال برد مدار چاپی PCB

متریال برد مدار چاپی pcb بستر یا هسته ساختار کامپوزیتی دی الکتریک است که از رزین اپوکسی و کاغذ یا شیشه تشکیل شده است. یک برد مدار چاپی (PCB) از یک بخش مکانیکی و اتصالات الکتریکی از جمله ترک ، پد و… تشکیل شده است. امروزه از بردهای PCB در همه وسایل الکترونیکی حتی ساده ترین آنها استفاده شده است.

برای سفارش فیبر مدار چاپی PCB متناسب با نوع و عملکرد مدار و قدرت جذب رطوبت و عملکرد دمایی یکی از انواع متریال برد مدار چاپی زیر می تواند انتخاب شود.

متریال برد مدار چاپی PCB
متریال برد مدار چاپی PCB

(CCL-Copper Clad Laminate) متریال پایه بردهای PCB را تشکیل میدهد. یک ماده کامپوزیتی است که از لایه دی الکتریک (رزین، فیبر شیشه ای) و هادی خالص (فویل مس) تشکیل شده است.

باید در نظر داشته باشیم هنگام سفارش به قدرت جذب رطوبت و عملکرد دمایی هم توجه داشته باشیم چرا که رطوبت ویژگی های مثبت PCB را به شدت تضعیف می کند، این موضوع در مورد دما نیز صادق است. در نظر گرفتن انبساط حرارتی به ویژه برای کامپوننت های BGA مهم است.

برخی از انواع متریال برد مدار چاپی PCB

انواع متریال برد مدار چاپی PCB
انواع متریال برد مدار چاپی PCB

در این طبقه بندی دی الکتریک با dk و توانایی تحمل گرما با Tg نمایش داده شده است. معیار طبقه بندی در قسمت Recommended Board Type بصورت زیر می باشد:

 • High Frequency (High Speed) :500MHz – 2GHz
 • High Power (High Current)
 • High Density (High Density Interconnect)
 • Microwave :300MHz to 300GHz

نکته مهم این است اگر دمای کاری محصول شما بالاتر از نرمال (130-140C)  باشد، باید از ماده ای با Tg بالا استفاده کنید. معمولا مقدار Tgمناسب برای هر برد حداقل باید 10 تا 20 درجه بالاتر از دمای کاری محصول باشد. بردهایی که دمای خیلی بالایی را تحمل می کنند باید از مواد سرامیکی ساخته شوند که تحمل دمایی بین 55- تا 880 درجه را دارند.

طبقه بندی متریال برد مدار چاپی PCB

طبقه بندی مطابق با متریال برد مدار چاپی pcb تقویت شده (شایع ترین روش)

 • Paper board (FR-1 , FR-2 , FR-3)
 • Epoxy Glass Cloth (FR-4 , FR-5)
 • Composite board (CEM-1 , CEM-3)
 • HDI board (RCC – Resin Coated Copper)
 • Special board (metal board, ceramic board, etc.)

طبقه بندی متریال برد مدار چاپی pcb با توجه به انواع مختلف رزین

 • Epoxy resin
 • Polyester resin
 • PI resin (polyimide)

طبقه بندی متریال برد مدار چاپی pcb بر اساس خواص بازدارنده شعله

 • Flame retardant (UL94-VO, UL94-V1)
 • Non-flame retardant (UL94-HB level)

توضیحات مختصر در مورد برخی از متریال برد مدار چاپی PCB

متریال برد مدار چاپی FR4

FR مخفف Flame Retardant به معنای مقاوم در برابر اشتعال است و 4 نشان دهنده نوع آن یعنی شیشه ای بافته شده و اپوکسی و قدرت مقاومت آن در برابر اشتعال است، FR ها از یک تا پنج هستند که FR-1 کم ترین مقاومت در برابر اشتعال و FR-5 بیش ترین مقاومت در برابر اشتعال را دارند.

متریال برد مدار چاپی Rogers

بردهای Rogers -راجرز- از FR4 گران تر است و در صورتی که برد خیلی نازک با دی الکتریک بالا نیاز داشته باشید می توانید آن را سفارش گذاری کنید. هنگامی که ملاحظات فرکانسی، مایکروویو و بخش های حساس دیگر در مدار دارید متریال برد مدار چاپی راجرز را انتخاب نمایید.

متریال برد مدار چاپی آلومینیوم (بستر فلزی عایق)

این متریال برای بردهای مورد استفاده قرار می گیرد که ماهیت گرمازایی بالایی دارند؛ مانند LED. استفاده از این متریال باعث می شود که گرما و حرارت ایجاد شده به محیط اطراف منتقل شده و باعث خنک شدن قطعات الکترونیکی شود.

متریال برد مدار چاپی PCB آلومینیوم
متریال برد مدار چاپی PCB آلومینیوم

متریال برد مدار چاپی PCB آلومینیوم
متریال برد مدار چاپی PCB آلومینیوم

متریال برد مدار چاپی pcb فلکسیبل (Flexible)

بردهای مدار چاپی انعطاف پذیر با فن آوری فوتولیتوگرافی تولید می شوند و در واقع ترکیبی از فیبر مدار چاپی و سیم های مدور هستند که مزایای هر دو را نیز دارند. این نوع PCB انعطاف بسیار زیادی از نظر هندسه بسته بندی دارد و در عین حال تراکم دقیق و تکرارپذیری برد مدار چاپی را نیز در بر دارد. از مزایای آن کاهش هزینه ها، کاربرد دمایی بالا، کاهش وزن و اطمینان و دوام آن است.

متریال برد مدار چاپی PCB فلکسیبل
متریال برد مدار چاپی PCB فلکسیبل

متریال مدار چاپی فلکسیبل، یکی از تکنولوژی های ساخت بردهای الکترونیکی است که بر روی لایه های پلاستیکی انعطاف پذیر، مانند پلیمید، PEEK یا پلی استر رسانا و شفاف انجام می شود. علاوه بر این، برد مدار چاپی انعطاف پذیر را می توان روی پلی استر با روکش نقره تولید کرد. برد مدار چاپی انعطاف پذیر ( برد مدار چاپی فلکسیبل ) را می توان با استفاده از قطعات مورد استفاده برای برد مدار چاپی سخت مونتاژ کرد. برد های انعطاف پذیر (FPC) یک روش جایگزین در ساخت برد با فویل انعطاف پذیر و یا کابل های انعطاف پذیر تخت (FFCs) می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *