آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

این مقاله آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم می باشد. قسمت اول و قسمت دوم و قسمت سوم و قسمت پنجم را در اینجا ببینید.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

Clearance

اولین مبحث در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم کلیرنس می باشد. Clearance (فاصله الکتریکی – ایزولاسیون) یک پارامتر مهم برای همه بردهاست. یک ایزولاسیون کم بین Trackها و پدها می تواند اتصال کوتاه ایجاد کند و همچنین باعث مشکلاتی در طول پروسه تولید فیبر شود. پیدا کردن اتصال کوتاه بوجود آمده بعد از اسمبل کردن فیبر بسیار مشکل خواهد بود.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت سوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

تفاوت Clearance , Creepage

همانطور که در شکل زیر می بینید کلیرنس فاصله مستقیم بین دو نقطه است؛ در حالیکه کریپیج (فاصله خزشی) اندازه گیری فاصله در امتداد سطح می باشد. به عبارت دیگر اگر بین دو نقطه از برد کات خورده باشد، اندازه کلیرنس با حالتی که کات نخورده است فرقی نمی کند اما اندازه کرییپیج مطابق شکل فوق (خط قرمز) محاسبه می شود.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

حداقل ایزولاسیون 15mil برای طراحی های Through Hole معمول، و 10mil یا 8mil برای طراحی های SMD مناسب است. در صورت نیاز به ایزولاسیون کمتر، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که تولیدکننده فیبر توان تولید آن را دارد یا خیر.

همانطور که قبلا گفته شد در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت اول باید استانداردهای لازم را رعایت کنید. در استاندارد IPC جدولهایی وجود دارد که برای ولتاژهای مختلف حداقل ایزولاسیون لازم را مشخص کرده است.

ایزولاسیون بسته به اینکه در لایه های داخلی است یا در لایه های خارجی، متفاوت است. همچنین ایزولاسیون به ارتفاع از سطح دریا برای مکانی که PCB در آن مورد استفاده قرار می گیرد نیز بستگی دارد؛ زیرا لایه اتمسفر در ارتفاعات بالاتر نازک تر است.

پلیگان ها (Polygon)

در ادامه آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم به توضیح پلیگان می پردازیم. پلیگان ها روی اغلب PCBها وجود دارند. پلیگان یک فضای مشخص شده را بطور اتوماتیک پر کرده و در اطراف Trackها و پدها جاری می شود و برای قرار دادن Planeهای زمین بسیار مفید هستند. پلیگان را باید بعد از اتمام Tracking مدار الکترونیکی مورد استفاده قرار داد.
پلیگان می تواند هم بصورت Solid مورد استفاده قرار گیرد و هم بصورت Hatched. که تفاوت آنها در شکل زیر نشان داده شده است.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم

Routing

اخرین مبحث در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم روتینگ می باشد. مسیرکشی (Routing) به ترکینگ (Tracking) معروف است. ترکینگ پروسه قرار دادن Trackها بر روی برد می باشد تا اتصالات کامپوننت ها را برقرار نماید؛ یک اتصال الکتریکی بین دو یا چند پد که “نت” NET نامیده می شوند.

• تا جای ممکن نت ها را کوتاه نگه دارید. Track طولانی تر، مقاومت، خازن و اندوکتانس بیشتری دارد. که همه این فاکتورها مطلوب ما نیستند.
• Trackها باید فقط زاویه 45 درجه داشته باشند. از بکاربردن زاویه 90 درجه اجتناب کنید. این امر بسیار مهمی است تا خروجی موردنظر شما را برآورده سازد.

بعد از اتمام ترکینگ مدار، Design Rule Check را Run کنید. این مرحله مهمی از طراحی برد مدار چاپی PCB است که قبل از ساخت فیبر، به شما اطمینان می دهد تمامی اتصالات برقرار، و تمامی الزامات الکتریکی رعایت شده است. DRC، اتصالات و عرض (Width) صحیح Trackها، و ایزولاسیون ها را چک می کند.

در مرحله آخر آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت چهارم از شخص دیگری بخواهید تا بردتان را چک کند زیرا ممکن است در طراحی فیبر الزام خاصی را فراموش کرده باشید و یا حتی با ایده ای دیگر بتوانید چیدمان بهتری را داشته باشید. این مرحله ظاهرا مهم نیست اما در عمل، برای یک طراحی خوب بسیار موثر است. مهم نیست که چقدر در طراحی مدار چاپی حرفه ای هستید، همیشه چیزی وجود دارد که از قلم افتاده است. از نگاه یک شخص دیگر مشکلاتی دیده می شود که شما هرگز ندیده اید.

اگر کسی را ندارید که بردتان را چک کند حتما خودتان اینکار را بکنید. به این صورت که ابتدا از شماتیک تان پرینت بگیرید و یک خودکار هایلایت دم دست بگذارید. حالا هر اتصال “NET” الکتریکی سیگنال را با بردتان مقایسه کنید؛ نت به نت. مقایسه هر نتی که کامل شد آنرا هایلایت کنید. وقتی که کارتان تمام شد، نباید هیچ اتصال الکتریکی باقی مانده باشد. به این طریق می توانید کاملا مطمئن شوید که الزامات الکتریکی مدار رعایت شده است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *