آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

این مقاله آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم می باشد برای دیدن قسمت اول به اینجا مراجعه فرمایید.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

Trackهای برد مدار چاپی PCB

در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم به بحث انتخاب صحیح پهنای مسیرهای مسی می پردازیم. رعایت پهنای Trackای که در طراحی PCB استفاده می کنید به الزامات الکتریکی مدار، جریان عبوری از آن Track، فاصله بین Trackها یا ایزولاسیون و بازدهی موردنظر بستگی دارد. در هر طراحی PCBای طیف متنوعی از الزامات الکتریکی وجود دارد که بین Trackهای روی برد متفاوت است. در طراحی های PCB ترکیبی از پهناهای مختلف Track استفاده می شود.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

به عنوان یک قانون کلی این را در نظر داشته باشید: Track با پهنای بیشتر بهتر است. Trackهای با عرض بیشتر مقاومت DC کمتر،خاصیت سلفی کمتر دارند و همچنین برای تولیدکننده در مرحله اسیدشویی تولید PCB راحتتر می باشند.

برای شروع مثلا ممکن است پهنای Trackها را بصورت زیر انتخاب کنید: 25mil برای Trackهای سیگنالی، 50mil برای Trackهای پاوری و Ground، و 10-15mil برای Trackهای بین پدهای IC و کامپوننت.

برخی طراحان دوست دارند Trackهای سیگنالی باریک و در حد 10-15mil باشند در حالیکه برخی دیگر دوست دارند که همه Trackها بزرگ و پهن باشند. در یک طراحی خوب Trackها تا جای ممکن پهن نگه داشته می شوند و تنها وقتی نازک تر می شوند که به الزامات Clearance برخورد کنند.

تغییر پهنای Trace از بزرگ به کوچک و سپس برگشت دوباره به پهنای بزرگ اصطلاحا به necking (تنگه) معروف است. اغلب وقتی که باید از بین پدهای یک کامپوننت Trace عبور دهید، نیاز دارید که پهنای Track را کاهش دهید. این علاوه براینکه به شما انعطاف پذیری لازم برای عبور از بین شیارهای نازک را می دهد، به شما اجازه می دهد که Trackهای با امپدانس پایین داشته باشید.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

در عمل پهنای Traceها توسط جریان عبوری از آن و ماکزیمم دمایی که می خواهید Trace تحمل کند، تعیین می شود. بخاطر داشته باشید که هر Traceای مقدار معینی خاصیت مقاومتی دارد؛ بنابراین هر Trace گرما را درست مانند یک مقاومت پراکنده می کند. Traceهای پهن تر مقاومت کمتری دارند.

در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم مدنظر داشته باشید که ضخامت مس روی PCB معمولا با واحد oz (اونس) تعیین می شود. که در عموم فیبرها 1oz می باشد. همچنین می توانید ضخامت های دیگری مانند 0.5oz, 2oz, 4oz سفارش دهید. ضخامت مس های بزرگتر، برای مسیرهای High Current مفید هستند.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم
ضخامت مسیرهای مسی در آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

پدها

سایز، شکل و اندازه پد علاوه بر کامپوننت مورد استفاده، به پروسه تولید و اسمبل کردن برد وابسته است. یک پارامتر مهم شناخته شده برای نسبت پد / سوراخ وجود دارد که نسبت سایز پد به سایز سوراخ را مشخص می کند. هر یک از تولیدکنندگان PCB مینیمم مقدار مربوط به خودشان را دارند. به عنوان یک قانون ساده در نظر داشته باشید که پد باید حداقل 1.8 بار بزرگتر از قطر سوراخ باشد؛ یا لااقل 0.5mm.

برای کامپوننت های پایه دار (leaded components) مانند مقاومتها، خازنها، و دیودها، پد باید گرد باشد. برای کامپوننت های با پایه های دو ردیفه (DIL) مانند آی سی ها، پدهای بیضی شکل بهتر است. (معمولا 60mil طول و 90-100mil عرض). همیشه پین شماره 1 چیپ شکل متفاوتی با سایر پین های آی سی دارد. معمولا مستطیلی شکل است با همان اندازه های سایر پین ها.

در اغلب قطعات ریز الکترونیکی SMD از شکل پد مستطیلی استفاده می شود بجز آی سی های با پکیج SO که شکل پد بیضی دارند. در این کامپوننت ها هم پین 1 مستطیل شکل است.
در سایر کامپوننت ها که Pin Number برایشان مهم است مانند کانکتورها و پک های مقاومت SIP باید پین 1 با شکل مستطیلی شکل مشخص شود.

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

پدهای هشت ضلعی بندرت استفاده می شوند و عموما باید از بکار بردن آنها اجتناب کرد. به عنوان یک قانون کلی از پدهای گرد یا بیضوی استفاده کنید مگر اینکه نیاز به استفاده پد مستطیلی داشته باشید.

Via ها

در ادامه آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم به تعریف ویاها می پردازیم. Viaها با استفاده از یک سوراخ اتصال یک سمت برد را به سمت دیگر برد فراهم می کنند. Viaهای با سوراخهای قلع اندود Plated Through Holes (PTH) نامیده می شوند. سوراخ متالیزه – Plated – اجازه می دهد تا اتصال الکتریکی بین لایه های مختلف برد برقرار شود.

اما تفاوت بین پد و Via چیست؟

آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم
آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

در واقع تفاوتی بین آنها وجود ندارد؛ هر دوی آنها سوراخ متالیزه هستند. اما هنگام طراحی برد مدار چاپی PCB تفاوتهایی بین آنها وجود دارد. هنگام طراحی برد مدار چاپی PCB باید با پد و Via متفاوت رفتار کرد. می توانید آنها را جداگانه edit کنید. این تفاوت مخصوصا هنگام طراحی فیبرهای مولتی لایر آشکارا مشخص است. بنابراین بجای Via از پد استفاده نکنید.
سوراخ Viaها معمولا اندکی از پدهای کامپوننت ها کوچکتر است؛ عموما 0.5-0.7mm.
استفاده از Via برای اتصال دو لایه، عموما Stitching (بخیه ) نامیده می شود.

چکیده آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر قسمت دوم

  1. پهنای مسیرهای مسی را با توجه به جریان عبوری از آن مسیر انتخاب کنید.
  2. ضخامت مس را با توجه به جریان مدار انتخاب کنید.
  3. سایز، شکل و اندازه پد به کامپوننت مورد استفاده بستگی دارد. گوشت پد حداقل 1.8mm بزرگتر از سوراخ پد باشد.
  4. Viaها با استفاده از یک سوراخ اتصال الکتریکی یک سمت برد را به سمت دیگر برد فراهم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *