کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

اگر بخواهیم کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم – polygon – را از نظر ظاهری و فرایند ساخت بررسی کنیم، با استفاده از پلیگان در التیوم سطح مس موجود در برد PCB افزایش پیدا می کند. شاید این نکته برای کسانی که میخواهند طراحی بردهای الکترونیکی PCB را به صورت دستی بسازند مفید باشد اما استفاده از این ابزار کارکرد بسیار مفید و جذاب دیگری نیز دارد.

به شکل های زیر به دقت نگاه کنید. شکل اول قبل از استفاده از پلیگان در التیوم و شکل دوم بعد از استفاده از پلیگان التیوم را نشان می دهد :

کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم
قبل از کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

 

کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم
بعد از کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

همان طور که مشاهده می کنید با استفاده از پلیگان التیوم دیزاینر – polygon – مساحت ترک های متصل به پدها افزایش یافته است.

کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم چه مواقعی است؟

زمین کردن رایج ترین کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم می باشد. اما در مدار چاپی چند لایه بعضی از لایه ها را هم به تغذیه اختصاص می دهند. یکی دیگر از موارد استفاده از پلیگان در التیوم کم کردن نویز مسیر های حساس می باشد به این صورت که اطراف این مسیر ها را با polygon – پلیگان – زمین می کنند و …

نکته مهم در کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم این است که استفاده غلط از پولیگان باعث نویز شدید در عملکرد برد مدار چاپی خواهد شد؛ مثلا در یک مدار که بخش آنالوگ و دیجیتال دارد برای کم کردن نویز در قسمت آنالوگ، اگر کل مدار رو یک دست polygon کنید اینکار نه تنها باعث کم کردن نویز نمی شود بلکه نویز را بیشتر هم می کند! شکل پلیگان ، ابعاد پلیگان ، فاصله پلیگان با ترک های خاص و … در برد pcb از اهمیت بالایی برخوردار است.

اصلی ترین و مهمترین دلیل استفاده از پلیگان آلتیوم ، افزایش حجم زمین مدار و نزدیک کردن آن به زمین ایده آل می باشد. از ابزار پلیگان التیوم برای هر نت دیگری جز زمین نیز می توان استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم در pcb افزایش قابلیت جریان دهی ترک ها می باشد. به این صورت که چنانچه نیاز باشد جریان بالایی از ترک عبور کند مساحت ترک را با استفاده از پلیگان در التیوم افزایش می دهند.

مزایای کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم :

به طور کلی از جمله مزیت های استفاده از پلیگان در التیوم عبارتند از :

  • کاهش سطح حلقه جریان
  • کاهش میزان نوسانات تغذیه در ترک های تغذیه
  • کاهش حساسیت ترک ها به افزایش طول
  • کاهش مقاومت ترک ها و تلفات ناشی از آن
  • و …

    کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم
    کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

اما عیب بزرگ پلیگان التیوم این است: از آنجاییکه سطح بزرگی از مس بصورت پیوسته بر روی برد pcb قرار می گیرد، لذا پلیگان مانند هیت سینک عمل کرده و عملیات مونتاژ قطعات الکترونیکی را دچار مشکل می کند. زیرا هیت سینک باعث خنک شدن گرمای منتقل شده از نوک هویه می شود و در نتیجه برای مونتاژ قطعه باید نوک هویه را مدت زمان بیشتری بر روی پد مربوطه نگه داشت که این امر ممکن است باعث کنده شدن پد از سطح pcb گردد.

برای جلوگیری از این مشکل، هنگام رسم ابزار پلیگان التیوم بر روی برد مدار چاپی، در قسمت Rules تنظیمات مربوط به پلیگان آلتیوم را بر روی Relief Connect قرار دهید.

کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم
کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم

به طور خلاصه کاربرد ابزار پلیگان در آلتیوم در خطوط تغذیه افزایش قابلیت جریان دهی می باشد و همچنین از ابزار پلیگان التیوم در ترک های زمین به منظور ایجاد شیلد الکترومغناطیسی نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *