آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی برای هر کسی که در حوزه الکترونیک فعال است، امری لازم و ضروری است. لحیم کاری قطعات الکترونیکی به فرایند اتصال دو قطعه به یکدیگر از طریق ذوب و انجماد یک آلیاژ زود ذوب، گفته می شود. در لحیم کاری قطعات الکترونیکی برخلاف جوشکاری فلز پایه ذوب نمی شود و فقط فلز لحیم یا پرکننده، ذوب می شود.

لحیم کاری قطعات الکترونیکی چیست؟

لحیم کاری قطعات الکترونیکی به عملی می گویند که ضمن آن دو فلز قابل لحیم کاری، در گرمای مناسب به وسیله ذوب کردن قلع به هم وصل می شوند. در قلع کاری قطعات الکترونیکی به روش دستی، این عمل با کمک ابزاری به نام هویه یا Soldering Iron انجام می شود. لحیم کاری قطعات الکترونیکی به روشهای مختلفی انجام می گیرد که تقریبا تمام مهندسین الکترونیک با روش لحیم کاری دستی آشنایی دارند. اما علاوه بر روش دستی روشهای دیگری نیز وجود دارند که مونتاژ قطعات الکترونیکی با دستگاه نام دارد. که برخی از این روشها عبارتند از:

 • لحیم کاری قطعات الکترونیک با وان قلع
 • لحیم کاری قطعات الکترونیک با خمیر قلع (Reflow Soldering)
 • لحیم کاری قطعات الکترونیک با موج قلع (Wave Soldering)

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی
آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

همانطور که قبلا اشاره شد، در روش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با دست ، از ابزاری به نام هویه استفاده می شود. آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه مهمترین مهارت لازم برای حرفه ای شدن در دنیای الکترونیک است، این دو ( الکترونیک و لحیم کاری قطعات الکترونیک ) در کنار یکدیگر مثل قفل و کلید هستند. هرچند که یاد گرفتن و کار کردن با وسایل الکترونیکی بدون نیاز به استفاده از هویه هم ممکن است اما شما به زودی خواهید فهمید که دنیای جدیدی با این مهارت ساده در مقابل شما باز خواهد شد.

برای شروع آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه ، هویه با قدرت ۳۰ یا ۴۰ وات کافی است. برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی قلع ۶۰ درصد را به صورت مفتول هایی به قطر حدود یک میلی متر به نام “ سیم لحیم ” در می آورند. در مغز سیم لحیم سوراخ هایی ایجاد کرده اند که از “رزین” مخصوصی پر شده است. با ذوب شدن سیم لحیم در موقع لحیم کاری قطعات الکترونیک “رزین” داخل آن نیز ذوب شده و در محل لحیم کاری جاری می شود، این ماده شیمیایی سبب می گردد تا لحیم کاری قطعات الکترونیکی به بهترین نحو انجام شود و با روش ذوب کردن قلع در محل لحیم کاری نیازی به روغن لحیم نباشد.

لحیم آلیاژی است از دو یا چند فلز مختلف که در اتصال ثابت فلزات، به‌ ویژه سیمها و کابل ها به یکدیگر به کار می‌رود. ترکیب‌های اصلی لحیم قلع و سرب هستند، نسبت بین این دو عنصر می‌تواند نقطهٔ ذوب لحیم را مشخص کند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که اگر نسبت قلع و سرب در حدود ۶۳٪ قلع و ۳۷٪ سرب باشد، نقطهٔ ذوب در کمترین حد خود و حدود ۱۹۰ درجه سلسیوس خواهد بود.

ابزارهای لازم جهت لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی
آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

برای ایجاد یک اتصال خوب و با کیفیت در روش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه ، آماده سازی تجهیزات و مواد بسیار حائز اهمیت می باشد. تجهیزات و مواد موردنیاز جهت لحیم کاری قطعات الکترونیک با هویه ، همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است، عبارتند از:

 • هویه لحیم کاری
 • منبع حرارتی
 • سیم لحیم کاری
 • محفظه تمیز کننده نوک هویه
 • پایه نگهدارنده هویه
 • روانساز ( روغن لحیم )

آماده شدن برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

وقتی همه تجهیزات و ابزارهای موردنیاز برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه فراهم شد، برای شروع آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی به روش دستی آماده شده اید. ابتدا مطمئن شوید که برد حزذ و پایه های قطعات الکترونیکی تمیز هستند و عاری از هرگونه آلودگی مثل گریس و گرد و غبار می باشند.

هنگامی که برد الکترونیکی یا قطعات الکترونیکی تمیز نباشند ممکن است اکسید هایی را فرونشین کنند که سبب اتصالات لحیم نامناسب شوند. در ناحیه ای از برد مدار چاپی pcb که می خواهید روی آن لحیم کنید و هم چنین روی پایه قطعات، از روغن لحیم با کیفیت استفاده کنید. روغن لحیم اجازه می دهد تا هر گونه اکسید فلز فرونشین شده روی سطح برداشته شود، بنابراین سبب می شود تا اتصالات لحیم بهتر شوند.

آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه

حال زمان لحیم کاری فرا رسیده است. قبل از شروع لحیم کاری قطعات الکترونیکی با هویه ابتدا کارهای زیر را انجام دهید:

 1. مطمئن شوید که هویه داغ است. به آن دست نزنید.
 2. هویه را در یک دست به شکل صحیح و سیم را در دست دیگر خود نگه دارید. زاویه بین این دو باید خوب باشد. سعی کنید از حلقه سیم لحیمی استفاده کنید که سیم را محکم نگه دارد تا بتوانید آن را به شکل صحیح بکشید.
 3. سیم لحیم را در نقطه ای قرار دهید که پایه قطعات الکترونیکی با مسیر مسی موجود روی برد مدار چاپی در تماس است.
 4. گرما را به نقطه ای اعمال کنید که سیم لحیم پایه قطعه را لمس می کند.
 5. وقتی این کار صورت گرفت ، هویه را جدا کنید.
 6. پایه های اضافی قطعات الکترونیکی را ببرید.

اتصال لحیم مناسب باید براق باشد. اتصال لحیم کدر نشان دهنده این است که مشکلی وجود دارد. اگر بدون سرب لحیم کاری می کنید ، اتصال مات به نظر می رسد.

در مقالات بعد آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی با روشهای دیگر را توضیح خواهیم داد.

1 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید دوستان من ی گوشی دستم هست ک مشکلش اینه ک قطعه ای ک فلت بهش وصل میشه لهیم پایه هاش وقتی یکم از گوشی استفاده میکنم لحیمش آب میشه میدونین علتش چیه؟ و باید چجوری مشکل و رفع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *